FIJET TÜRKİYE (ATURJET)

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği, FIJET Türkiye (ATURJET) Türk Turizmine gönül vermiş olan ve onu daha iyi noktalara taşıyabilmek adına hizmet eden turizm gazetecileri ve turizm yazarlarından oluşmaktadır.

Modern teknolojide kaydedilen akıl almaz ilerleme ve sanal dünya öncesinde, Belçika’ lı gazeteci Ralph Alofs’ un 1951 yılında kurduğu Belçika Turizm Yazarları Birliği’ ni farklı ülkelerde benzer örgütlenmeler takip etmiş ve tüm bu derneklerin bir araya gelmesi ile de 4 Aralık 1954’ de Uluslararası Turizm Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu FIJET kurulmuştur. 1965 yılında Türkiye’ nin Paris Turizm Müşavirliği aracılığıyla Fransız Turizm Gazetecileri ve Yöneticileri ülkemize davet edilmiş, yapılan muhtelif görüşmeler sırasında Türkiye’ nin de böyle bir Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği kurması önerilmiştir.

Ziyareti takiben konu ile ilgili çalışmalar başlamış ve 7 Nisan 1966 tarihinde Sn. Ethem İzzet Benice başkanlığındaki kurucu heyet tarafından “Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği” resmen kurulmuş ve Bakanlar Kurulu kararıyla isminin başında “Türkiye” kelimesini kullanma hakkına da sahip olmuştur.

Daha sonraları FIJET Türkiye (ATURJET) adını alan “Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği” 18.07.1969 tarihinde ise Bakanlar Kurulu’ nun 6/12101 sayılı kararı ile “Uluslararası Turizm Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu” FIJET’e üye olmuştur.

İlerleyen yıllarda pek çok saygın ismin üye olduğu FIJET Türkiye (ATURJET), yurtdışında yaptığı başarılı tanıtımlar ve federasyon bünyesinde kurduğu iyi ilişkiler sonucunda “Dünya Turizm Oscarı” olarak nitelendirilen FIJET’ in “Altın Elma” ödülünün dört kez, 1984’ de Antalya Kaleiçi, 2004’ de Nemrut Dağı Ören Yeri, 2012’ de Ankara Hamamönü, 2017’ de Konya ve son olarak da 2018’ de Diyarbakır ile Türkiye’ ye verilmesini sağlamıştır. Dünyada bu ödülü dört defa alan tek ülke Türkiye’ dir.

Milli bir dernek olarak 50 yılı aşkın süredir büyük bir özveri ile yaptığımız ülkemizi ve kültürümüzü tanıtma, ülke turizmini geliştirme çalışmalarımız başarı ile devam etmektedir.

Copyright 2019
Aturjet bir FIJET üyesidir.