Golden Apple

Her yıl FIJET "Dünya Turizm Yazarlar ve Gazetecileri Federasyonu" tarafından verilen ve "Turizm Oskarı" olarak bilinen "GOLDEN APPLE" veya "La Palm D'Or", Türkçe tanıtımı ile "ALTIN ELMA" ödülü bu güne kadar 60 ülkede 67 kez sahiplerini buldu.

Son 47 yıldır bu üstünlük ödülü bir ülkeye, bir kuruluşa, kente veya kişiye turizm'i geliştirip, yükseltmek, sürdürebilirlik sağlamak konusundaki etkin çabaları ve başarıları değerlendirilerek verilmektedir.

Esasen, ödül sahipleri Turizm Endüstrisi'ni yükseltme ve ileriye götürme çabalarının değer ve destek gördüğünü yansıtırlar.

FIJET, dünyanın her yerinde sürdürülebilir turizm'in, somut veya soyut kültür mirası, doğal miras ve doğrudan kazanımların insanların sosyal ve ekonomik çıkarlarına ve turizm hedeflerine ulaşmasını etkin şekilde desteklemektedir.

Biliyoruz ki, kültür, ekonomik gelişme ile birlikte barış ve hoşgörü için önemli bir faktördür. 28 Eylül 2018 tarihinde FIJET farklı kültür mirası olan şehirlerden Diyarbakır (Türkiye)'ı yılın kültür sloganı ile beraber ödüllendirdi.

Bizim mirasımız "geçmiş ile geleceğin buluştuğu yerdir."

FIJET sloganı "farklılık ve çeşitlilik içinde kültürel miras bizi biraraya getirir"


Golden Apple Alanlar

Altın Elma Ödülü’nün tarihçesi bizi tanrı ve tanrıçaların şehirlerinden daha fazla olduğu mitolojik zamanlara geri götürmekte.

Tanrılar Olimpos ve İda dağlarında bir güzellik yarışması düzenlemeye karar verirler.
Yarışmanın hakemi Truva Prensi Paris’tir.
Üç yarışmacı güzel Hera, Athena ve Afrodit’tir. Afrodit yarışmayı kazanır. Ama Truvalı Helen görününce Paris ile aralarında başlayan aşk Sparta’lılar ile Truva’lılar arasında harbin başlamasına sebep olur ve bu da Truva’nın harap olması ile son bulur.
Üç-güzeller’in yarışmasının verdiği ilham günümüzde FIJET’in verdiği ve “turizm oskarı” olarak bilinen “ALTIN ELMA ÖDÜLÜ” olarak devam etmektedir.
FIJET’in Türkiye’deki temsilcisi olan ATURJET dünyada ALTIN ELMA ödülü ile ödüllendirilmiş tek ülkedir.

  • Antalya Kaleiçi, 28.03.1984
  • Nemrut Dağı, 27.08.2004, burada FIJET başkanı Mr. Tijani Haddad’ın belirttiği gibi Altın Elma Ödülü’nün amacı tanıtımı gerçekleştirmek ve turizm yazarlarının mesajlarını bütün dünyayı taşımaktır.
  • Ankara Hamamönü, 03.09.2012. Altındağ Belediyesi’nin başarılı restorasyonu “Altın Elma” ile ödüllendirildi.
  • Konya, 29.09.2017. Dördüncü Altın Elma Ödülü milyonlarca insanı etkileyen filozof-teolog Hz. Mevlana şu sözleri ile çok etkiledi. “İnsanları kalbim veya aklımla sevmem Kalp durabilir, akıl unutulabilir İşte bunun için insanları ruhumla seviyorum O ne durur, ne unutur.”
  • Söylendiği gibi Diyarbakır (28.09.2018) büyük gelişme göstermiş ve masum, ergin, gülümseyen yüzleri ile içten karşılamalarını ve tarihi değerlerini sunmakta.

Altın Elma Ödülleri bu güzel gezegende, DÜNYA’da barış ve huzur içinde yaşamayı öğretmeyi amaçlamaktadır.

TÜRKİYE’DE BİR SONRAKİ “ALTIN ELMA” ?

  • TRUVA, Sparta’lı Kraliçe Helen ve Truva Prensi Paris’in şehri,
  • EDİRNE, City of The Sultans, Sultan of the Cities,
  • PAMUKKALE, Ancient Hierapolis with Roman Baths,
  • CAPPADOCIA, The Land of Beatiful Horses & Fairy Chimneys